Záchrana kulturního dědictví v areálu Domova sv. Josefa v Žirči

OBLASTNÍ CHARITA ČERVENÝ KOSTELEC ZÍSKALA V ROCE 2009 VÝZNAMNÝ GRANT NA OBNOVU BAROKNÍHO AREÁLU PŘI DOMOVĚ SV. JOSEFA V ŽIRČI, PODPOŘENÝ Z PROSTŘEDKŮ ISLANDU, LICHTENŠTEJNSKA A NORSKA PROSTŘEDNICTVÍM FINANČNÍHO MECHANISMU EVROPSKÉHO HOSPODÁŘSKÉHO PROSTORU A FINANČNÍHO MECHANISMU NORSKA.

logo sponzora

budova pivovaruÚčelem projektu je záchrana kulturního dědictví velmi cenného barokního areálu Domova sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem s cílem, aby tento areál mohl sloužit zdravotně postiženým i osobám bez postižení a stal se tak místem setkávání osob zdravých i handicapovaných. Zařízení je prvním a dosud jediným svého druhu v České republice, které poskytuje komplexní služby lidem postiženým roztroušenou mozkomíšní sklerózou a jejich blízkým (ročně se jedná o přibližně 450 osob z celé ČR).

Předmětem projektu je rekonstrukce šesti památkově chráněných nemovitostí, které jsou součásti historického areálu někdejší rezidence vídeňských jezuitů.  Plánovaná rekonstrukce, navazující na již uskutečněné opravy dalších objektů v areálu, přispěje zdravotně handicapovaným lidem v Domově kostel sv. Annysv. Josefa a okolí a zároveň umožní větší otevření prostoru areálu veřejnosti. Účelem rekonstrukce je obnovit historickou budovu kostela sv. Anny, ozdobné kovové oplocení před ní a zlepšit její využití věřícími i veřejností při kulturních akcích. Dále renovovat objekty v zámeckém parku (zahradní altán, květinové loubí a plot parku) za účelem relaxace zdravotně postižených i veřejnosti a také rekonstruovat obytnou část budovy bývalého pivovaru. Zde vznikne zázemí pro připravované nové oddělení pro trvalé pobyty osob, postižených roztroušenou sklerózou, které s plánovanou kapacitou 15 ti lůžek bude v budoucnu zřízeno ve zbytku této budovy.

Projekt napomůže většímu využívání historických budov a pozemků veřejností jak k poučení a poznávání, tak k odpočinku. Přispěje také zdravotně postiženým lidem v Domově sv. Josefa v Žirči. Rekonstruovaný park s bohatou flórou bude využíván obyvateli Domova i širokou veřejností, a to pro každodenní relaxaci i pro pravidelné pořádání kulturních akcí a setkávání lidí. Bude využíván i místními obyvateli a dětmi z místní mateřské a základní školy - nejen k naučným vycházkám, ale i ke vzdělávací činnosti.

Vedoucí projektu: Mgr. Dominik Melichar,

Fotogalerii naleznete zde, více o projektu zde.

 

    Volná pracovní místa          pro DSJ a HAČ ZDE  

Koncert Pavla Šporcla pro Domov sv. Josefa

20. března 2018
divadlo Jaroměř

Srdečně děkujeme všem dárcům, kteří přispěli do sbírky. Děkujeme také všem koledníkům za jejich službu. Výsledky naleznete zde

Podpořte prosím DMS zprávou Domov sv. Josefa a Hospic Anežky České

DMS

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930