Šikovné ruce pomohly nemocným v Hospici Anežky České

20.10.2015 09:05   Oblastní charita

2. října proběhla ve výstavní síni Městského úřadu v Červeném Kostelci slavnostní vernisáž 10. ročníku dobročinné prodejní výstavy Šikovné ruce pro hospic 2015 aneb lidé lidem. Výstava zde pokračovala každý den do pátku 9. října vždy od 9 do 17 hodin a nyní následuje prodej ve střediscích Oblastní charity Červený Kostelec. Výtěžek z prodeje vlastnoručních výrobků darovaných od mnoha tvůrčích dospělých i dětí s otevřeným srdcem, přispěje na obnovu nábytku v pokojích Hospice Anežky České, který slouží těžce nemocným již 20 let.

Za první týden výstavy bylo prodejem výrobků získáno již 62 441 Kč! Výběr kvalitních, jak uměleckých, tak zcela praktických výrobků je opravdu velký. Zájemci vybírají už vánoční dárky z 3657 předmětů od 178 dárců – účastníků soutěže, a to jak jednotlivců, tak celých skupin. Projekt „Šikovné ruce pro hospic 2015 aneb lidé lidem“ podpořil Královéhradecký kraj v rámci profesionálních i neprofesionálních kulturních aktivit a Nadace Umění pro zdraví a je připraven k oslavám Světového dne hospicové a paliativní péče.

Maminky mohou na výstavě vybrat čepice, rukavice, ponožky, svetříky nebo hračky pro své ratolesti, tašku na nákupy nebo síťovku na kapra, kabelku do divadla, ozdoby na vánoční stromek, pro tatínka či dědečka jsou zde teplé ponožky, pro starší dceru je tu zase šálka nebo čepice do zimní nepohody nebo náušnice či náhrdelník na parádu. Babičkám se budou líbit nejrůznější dekorace do obývacího pokoje či vyšívané a háčkované dečky na konferenční stolek. Nechybí zde ani vánoční prostírání a ubrusy do kuchyně nebo polštářek na gauč či do ložnice.

Vernisáž moderovala Romana Pacáková, redaktorka Českého rozhlasu Hradec Králové a čestným hostem byla paní PharmDr. Jana Třešňáková, členka Komise Rady Královéhradeckého kraje. Jubilejní vernisáž byla skutečně slavnostní až dojemná, protože zde došlo k setkání s některými dlouholetými dárci, kteří svými výrobky podporují Hospic Anežky České již celých 10 let, ale bylo to především setkání lidí s otevřeným srdcem, jak řekla paní Pacáková.

Nevšedním zážitkem bylo hudební vystoupení mladých umělců Štěpánova smyčcového kvarteta z Červeného Kostelce v obsazení: Ludmila Štěpánová - 1. housle, Václava Štěpánová - viola, Marie Štěpánová - violoncello, Štěpán Štěpán - kontrabas, Vojtěch Kábrt - 2. housle. Zazněly skladby Johana Sebastiana Bacha, Henryho Purcelle, Howarda Shoreho, Ennio Morriconniho. Slavnostní atmosféru podtrhl sólový zpěv Biblické písně Antonína Dvořáka Zpívejte Hospodinu v podání Venduly Štěpánová. Nesměla chybět ani Sarabanda George Fridricha Händela.  

Ocenění si odsud odnesli čtyři dospělí, jeden dětský zástupce a miláček poroty.Podrobnosti z vernisáže, fotky a video mohou zájemci shlédnout na webu zde. Ani ostatní dětští účastníci neodešli s prázdnou, každý z nich si odnášel něco sladkého.

 „Desátý ročník projektu Šikovné ruce pro hospic 2015 aneb lidé lidem se vydařil díky ochotě šikovných a velkorysých lidí, dětí a také díky podpoře Královéhradeckého kraje a Nadace Umění pro zdraví,“říká Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a doplňuje: „Domnívám se, že se naplnil i smysl Světového dne hospicové a paliativní péče, v jehož rámci projekt proběhl. Chtěli jsme upozornit na potřeby těžce nemocných, na obtížnou a zodpovědnou úlohu ošetřujících a na potřebu finanční i dobrovolnické podpory hospicové péče“.